event burgee venue burgee

Polar Bear Winter 2020

Vancouver Rowing Club

Results are provisional as of 20:04 on February 9, 2020

1 Division

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Race 3 Total Nett
1st Mojo J/109 237 VRC Mark Hansen 66 1.0 4.0 3.0 8.0 8.0
2nd Senza J/35 97966 TCYC Ron Fiedler 81 2.0 7.0 4.0 13.0 13.0
3rd The Fugitive Farr 1220 28077 VRC Benjamin Rummen 81 8.0 1.0 7.0 16.0 16.0
4th Harwar J/36 49141 JIB SET Drew Kondratowicz 84 4.0 6.0 6.0 16.0 16.0
5th Excalibur Schock 35 97663 RVYC Jason Vandergaag 72 3.0 2.0 14.0 DNC 19.0 19.0
6th Presto J/33 42433 TCYC MC Marciniak 93 9.0 3.0 8.0 20.0 20.0
7th KISS Farr 30 CAN 49 VRC Mark Vangolen / Henry Reeve 54 6.0 10.0 5.0 21.0 21.0
8th Blue Joy J/120 8416R VRC Kevin Treharne 57 5.0 8.0 11.0 24.0 24.0
9th Spitfire C&C 110 74375 RVYC Drew Rickard 81 14.0 DNC 5.0 9.0 28.0 28.0
10th Idiopathic Farr 30 CAN 4 RVYC Darren Burns 54 14.0 DNC 14.0 DNC 1.0 29.0 29.0
11th Aorangi J/35 73340 TCYC Andrei Vassilenko 75 7.0 9.0 13.0 DNF 29.0 29.0
12th Legacy J/109 288 PRYC John Peterson 66 14.0 DNC 14.0 DNC 2.0 30.0 30.0
13th Nirvana Beneteau First 40.7 47071 VRC Dimitry Minenko 54 14.0 DNC 11.0 10.0 35.0 35.0

2 Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st Thursday's Child Hotfoot 31 49507 VRC Nick Flandin 128 4.0 2.0 6.0 6.0
2nd Balderdash Dash 34 49303 KYC Kevin van Hullebush 101 2.0 4.0 6.0 6.0
3rd XS Hotfoot 30 29919 VRC Benoit Sonrel 109 5.0 3.0 8.0 8.0
4th Steller J J/30 59530 VRC Paul Thompson 145 3.0 5.0 8.0 8.0
5th OCD Wylie 34 18792 VRC Brown/Gretchev 135 10.0 DNC 1.0 11.0 11.0
6th Jasmina Santana 3030 87061 TVYC Gormley/Rogers 132 1.0 10.0 DNC 11.0 11.0
7th Poison Frog Andrews 26 97015 TBC Geoff Macklin 146 10.0 DNC 6.0 16.0 16.0
8th Newd Adventure Jeanneau Sunshine 36 40318 TCYC Robert Sutherland 129 6.0 10.0 DNC 16.0 16.0
9th Talisman Santana 30/30 77600 VRC Shane Alfreds 135 10.0 DNC 10.0 DNC 20.0 20.0

3 Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st Tenacity Catalina 320 69 VRC Fred Grimann 177 1.0 4.0 5.0 5.0
2nd Marbella C&C 32 9 RVYC John Peters 187 8.0 DNC 1.0 9.0 9.0
3rd Silik C&C 30 16617 VRC Wade Harrogate 188 8.0 DNC 2.0 10.0 10.0
4th Love It Or List It J/24 2398 VRC Dennis Tanner 185 8.0 DNC 3.0 11.0 11.0
5th Horatio Ranger 29 3056 VRC Francis Lau 189 8.0 DNC 5.0 13.0 13.0
6th Maritime Diva C&C 29 54023 VRC Kate Storey 191 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0
6th Pua Hana Hotfoot 27 31416 EHYC Katy Campbell 152 8.0 DNC 8.0 DNC 16.0 16.0

4 Division

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Race 1 Race 2 Total Nett
1st Mistral Dragon KC118 RVYC Norman Allyn 203 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd Dusty Mauch Peterson 25 19967 VRC Edward Karadontis 221 4.0 1.0 5.0 5.0
3rd Nemesis San Juan 24 589 TCYC Tim Coughlin 231 2.0 3.0 5.0 5.0
4th C'est Vrai Maxi Fenix 8.5 726 VRC Ian Darling 201 3.0 6.0 9.0 9.0
5th Lark C&C27 29427 VRC Don Byres 205 7.0 DNC 4.0 11.0 11.0
6th Jumala Dragon CAN 130 RVYC Paul B. Taylor 203 7.0 DNC 5.0 12.0 12.0

Race 1 - 1 Division - January 12, 2020 at 11:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:18:00, Course: X - Bunun Kalon
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 Mojo J/109 237 VRC Mark Hansen 66 12:31:45 1:13:45 1:21:48 1.0
2 Senza J/35 97966 TCYC Ron Fiedler 81 12:37:29 1:19:29 1:25:58 2.0
3 Excalibur Schock 35 97663 RVYC Jason Vandergaag 72 12:36:50 1:18:50 1:26:33 3.0
4 Harwar J/36 49141 JIB SET Drew Kondratowicz 84 12:40:17 1:22:17 1:28:33 4.0
5 Blue Joy J/120 8416R VRC Kevin Treharne 57 12:38:35 1:20:35 1:30:47 5.0
6 KISS Farr 30 CAN 49 VRC Mark Vangolen / Henry Reeve 54 12:39:41 1:21:41 1:32:30 6.0
7 Aorangi J/35 73340 TCYC Andrei Vassilenko 75 12:47:05 1:29:05 1:37:19 7.0
8 The Fugitive Farr 1220 28077 VRC Benjamin Rummen 81 12:48:28 1:30:28 1:37:51 8.0
9 Presto J/33 42433 TCYC MC Marciniak 93 12:50:47 1:32:47 1:38:23 9.0

Race 2 - 1 Division - January 26, 2020 at 11:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00:00, Course: BDAB
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 The Fugitive Farr 1220 28077 VRC Benjamin Rummen 81 13:05:07 2:05:07 2:15:19 1.0
2 Excalibur Schock 35 97663 RVYC Jason Vandergaag 72 13:04:18 2:04:18 2:16:29 2.0
3 Presto J/33 42433 TCYC MC Marciniak 93 13:09:41 2:09:41 2:17:31 3.0
4 Mojo J/109 237 VRC Mark Hansen 66 13:04:34 2:04:34 2:18:10 4.0
5 Spitfire C&C 110 74375 RVYC Drew Rickard 81 13:09:02 2:09:02 2:19:33 5.0
6 Harwar J/36 49141 JIB SET Drew Kondratowicz 84 13:11:00 2:11:00 2:20:59 6.0
7 Senza J/35 97966 TCYC Ron Fiedler 81 13:10:38 2:10:38 2:21:17 7.0
8 Blue Joy J/120 8416R VRC Kevin Treharne 57 13:06:07 2:06:07 2:22:04 8.0
9 Aorangi J/35 73340 TCYC Andrei Vassilenko 75 13:10:55 2:10:55 2:23:01 9.0
10 KISS Farr 30 CAN 49 VRC Mark Vangolen / Henry Reeve 54 13:07:06 2:07:06 2:23:56 10.0
11 Nirvana Beneteau First 40.7 47071 VRC Dimitry Minenko 54 13:18:24 2:18:24 2:36:43 11.0

Race 3 - 1 Division - February 9, 2020 at 11:00:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:26:00, Course: X - Jag Amar
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 Idiopathic Farr 30 CAN 4 RVYC Darren Burns 54 14:40:07 1:14:07 1:23:56 1.0
2 Legacy J/109 288 PRYC John Peterson 66 14:55:08 1:29:08 1:38:52 2.0
3 Mojo J/109 237 VRC Mark Hansen 66 14:55:11 1:29:11 1:38:55 3.0
4 Senza J/35 97966 TCYC Ron Fiedler 81 14:59:21 1:33:21 1:40:58 4.0
5 KISS Farr 30 CAN 49 VRC Mark Vangolen / Henry Reeve 54 15:10:48 1:44:48 1:58:41 5.0
6 Harwar J/36 49141 JIB SET Drew Kondratowicz 84 15:22:50 1:56:50 2:05:44 6.0
7 The Fugitive Farr 1220 28077 VRC Benjamin Rummen 81 15:25:43 1:59:43 2:09:29 7.0
8 Presto J/33 42433 TCYC MC Marciniak 93 15:28:48 2:02:48 2:10:13 8.0
9 Spitfire C&C 110 74375 RVYC Drew Rickard 81 15:27:03 2:01:03 2:10:55 9.0
10 Nirvana Beneteau First 40.7 47071 VRC Dimitry Minenko 54 15:26:07 2:00:07 2:16:01 10.0
11 Blue Joy J/120 8416R VRC Kevin Treharne 57 15:28:58 2:02:58 2:18:31 11.0
12 Aorangi J/35 73340 TCYC Andrei Vassilenko 75 15:45:23 DNF   13.0

Race 1 - 2 Division - January 12, 2020 at 11:00:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:18:00, Course: X - Bunun Kalon
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 Jasmina Santana 3030 87061 TVYC Gormley/Rogers 132 12:43:56 1:25:56 1:25:40 1.0
2 Balderdash Dash 34 49303 KYC Kevin van Hullebush 101 12:40:28 1:22:28 1:26:19 2.0
3 Steller J J/30 59530 VRC Paul Thompson 145 12:46:35 1:28:35 1:26:35 3.0
4 Thursday's Child Hotfoot 31 49507 VRC Nick Flandin 128 12:45:19 1:27:19 1:27:35 4.0
5 XS Hotfoot 30 29919 VRC Benoit Sonrel 109 12:43:12 1:25:12 1:28:03 5.0
6 Newd Adventure Jeanneau Sunshine 36 40318 TCYC Robert Sutherland 129 12:48:33 1:30:33 1:30:41 6.0

Race 2 - 2 Division - January 26, 2020 at 11:00:00

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:07:00, Course: BDAB
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 OCD Wylie 34 18792 VRC Brown/Gretchev 135 13:21:30 2:14:30 2:13:28 1.0
2 Thursday's Child Hotfoot 31 49507 VRC Nick Flandin 128 13:23:04 2:16:04 2:16:29 2.0
3 XS Hotfoot 30 29919 VRC Benoit Sonrel 109 13:21:51 2:14:51 2:19:21 3.0
4 Balderdash Dash 34 49303 KYC Kevin van Hullebush 101 13:21:23 2:14:23 2:20:40 4.0
5 Steller J J/30 59530 VRC Paul Thompson 145 13:32:45 2:25:45 2:22:28 5.0
6 Poison Frog Andrews 26 97015 TBC Geoff Macklin 146 13:42:11 2:35:11 2:31:27 6.0

Race 1 - 3 Division - January 12, 2020 at 11:00:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:25:00, Course: Z - Astoria Bay
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 Tenacity Catalina 320 69 VRC Fred Grimann 177 12:51:54 1:26:54 1:21:02 1.0

Race 2 - 3 Division - January 26, 2020 at 11:00:00

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:13:00, Course: BAB
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 Marbella C&C 32 9 RVYC John Peters 187 13:34:37 2:21:37 2:10:12 1.0
2 Silik C&C 30 16617 VRC Wade Harrogate 188 13:35:10 2:22:10 2:10:31 2.0
3 Love It Or List It J/24 2398 VRC Dennis Tanner 185 13:42:00 2:29:00 2:17:23 3.0
4 Tenacity Catalina 320 69 VRC Fred Grimann 177 13:44:49 2:31:49 2:21:35 4.0
5 Horatio Ranger 29 3056 VRC Francis Lau 189 13:48:46 2:35:46 2:22:48 5.0

Race 1 - 4 Division - January 12, 2020 at 11:00:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:25:00, Course: Z - Astoria Bay
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 Mistral Dragon KC118 RVYC Norman Allyn 203 12:45:31 1:20:31 1:12:23 1.0
2 Nemesis San Juan 24 589 TCYC Tim Coughlin 231 12:54:12 1:29:12 1:17:12 2.0
3 C'est Vrai Maxi Fenix 8.5 726 VRC Ian Darling 201 12:52:39 1:27:39 1:19:01 3.0
4 Dusty Mauch Peterson 25 19967 VRC Edward Karadontis 221 12:55:23 1:30:23 1:19:17 4.0

Race 2 - 4 Division - January 26, 2020 at 11:00:00

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:13:00, Course: BAB
Rank Boat Class SailNo Club HelmName PHRFTOT Finish Elapsed Corrected Points
1 Dusty Mauch Peterson 25 19967 VRC Edward Karadontis 221 13:29:16 2:16:16 1:59:32 1.0
2 Mistral Dragon KC118 RVYC Norman Allyn 203 13:26:15 2:13:15 1:59:48 2.0
3 Nemesis San Juan 24 589 TCYC Tim Coughlin 231 13:34:33 2:21:33 2:02:31 3.0
4 Lark C&C27 29427 VRC Don Byres 205 13:32:22 2:19:22 2:04:57 4.0
5 Jumala Dragon CAN 130 RVYC Paul B. Taylor 203 13:33:33 2:20:33 2:06:22 5.0
6 C'est Vrai Maxi Fenix 8.5 726 VRC Ian Darling 201 13:35:28 2:22:28 2:08:26 6.0

http://vrcracing.ca/
racing@vancouverrowingclub.ca

http://vrcracing.ca/polarbear
raceofficer@vrcracing.ca

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com